PROWADZENIE CIĄŻY

Prowadzenie ciąży u położnej zgodne jest ze szczegółowym schematem wizyt opisanym w obowiązującym Rozporządzeniu Ministra Zdrowia w sprawie standardu organizacyjnego opieki okołoporodowej.

Jeśli kobieta w ciąży jest zdrowa, może uczęszczać na wizyty do położnej. Według polskiego prawa ciąża fizjologiczna może być prowadzona przez położną. Jest to powszechną praktyką niektórych krajów zachodnich. Kobiety w ciąży udają się do lekarza skierowane przez położne tylko wtedy, kiedy zostanie rozpoznana jakaś nieprawidłowość. Zadaniem lekarza jest przede wszystkim leczyć, a położnej chronić procesy fizjologiczne i odróżnić zdrowie od choroby. W Polsce, bardziej ze względu na tradycję, kobiety w ciąży zwykle uczęszczają do lekarza bez względu na to, czy ciąża przebiega prawidłowo, czy pojawiają się jakieś problemy. Jest w tych zwyczajach pewna niekonsekwencja, ponieważ najczęściej lekarze prowadzą ciąże, a położne obsługują porody. W większości przypadków rodzące w szpitalu nie mają nawet szansy zobaczyć lekarza, u którego prowadziły ciążę. Bardzo wiele kobiet ma jednak potrzebę zapoznania się z osobą, która obsłuży ich poród i przygotuje do tego ważnego wydarzenia, dlatego w ciąży uczęszczają na wizyty do położnej.

Istnieje również możliwość uczęszczania i do lekarza i do położnej jednocześnie. W trakcie prowadzenia ciąży położne kierują mniej więcej na trzy wizyty do lekarza, głównie w celu wykonania badania USG.

Zasadnicze różnice między prowadzeniem ciąży przez lekarza lub przez położną:

– wizyta u położnej zwykle jest dłuższa, trwa około 40 – 60 minut

– oprócz oceny rozwoju dziecka, zdrowia i samopoczucia matki, interpretacji oraz zlecenia badań laboratoryjnych oraz badania przedmiotowego, w trakcie wizyty jest okazja do luźnej rozmowy, która pomaga rozwiać wszelkie wątpliwości i niepokoje

– zwykle jest tańsza

– w trakcie wizyt poruszane są również kwestie dotyczące stylu życia ciężarnej, diety, naturalnych metod dbania o dobre samopoczucie i zdrowie, przygotowania do porodu

Wady prowadzenia ciąży u położnej

– brak możliwości wystawienia zwolnienia z pracy

– państwowe placówki Podstawowej Opieki Zdrowotnej nie respektują skierowań na badania laboratoryjne wystawianych przez położne, badania trzeba więc wykonać odpłatnie

– wizyty u położnych nie są finansowane przez NFZ

Zespół prowadzący ciążę w gabinecie przy ul. Berezyńskiej 11 m. 1 w Warszawie.

Maria Romanowskapołożna pracująca w zawodzie od roku 2000, przyjmuje głównie porody domowe, współpracuje z Centrum Medycznym „Żelazna” w tamtejszym Bloku Porodowym oraz Domu Narodzin

Zapisy i terminy do uzgodnienia, tel. 501 025 322

Edyta Dzierżak-Postek – położna z 19-letnim stażem pracy w Bloku Porodowym, kierownik i organizator Domu Narodzin, obsługuje porody domowe.

Zapisy i terminy do uzgodnienia, tel. 601 336 182

Magdalena Witkiewicz – położna z 19-letnim doświadczeniem zawodowym, pracuje w Bloku Porodowym i Domu Narodzin, obsługuje porody w domu, prowadzi szkołę rodzenia.

Zapisy i terminy do uzgodnienia, tel. 603 404 799

Dr Maciej Pliszkiewicz – specjalista ginekolog-położnik. Zajmuje się prowadzeniem ciąży

z diagnostyką USG 3D i 4D (Certyfikat USG Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego), w zakresie ginekologii specjalizuje się w diagnostyce i leczeniu endometriozy. Jest mentorem i konsultantem wyżej wymienionych położnych.